Akcesoria do rysowania

Oprócz talentu i zamiłowania do rysowania czy malowania, ogromną rolę pełnią jeszcze odpowiednie akcesoria. W sklepach plastycznych jest ich bardzo dużo, ale to, które wybierze sam artysta zależy tylko i wyłącznie od niego i od techniki malarskiej, w jakiej wykonuje swoje dzieło.

Czym rysować? To koronne pytanie zadaje sobie chyba każdy początkujący ale i doświadczony artysta. Najpopularniejszym narzędziem do rysowania jest oczywiście ołówek. Wykorzystywany był on już w starożytności. Obecnie ołówki posiadają specjalne oznaczenia, dzięki którym wiemy, czy są miękkie czy twarde. Ołówki twarde są oznaczane literą H (ang. hard). Używa się ich najczęściej do wykonywania precyzyjnych rysunków technicznych. Ołówki miękkie B (ang. black) są najczęściej używane przez artystów. Na rynku można również dostać ołówki pośrednie HB i F. Ceny ołówków do rysowania nie są wysokie. Dobry ołówek można zakupić już za 1zł. Warto pamiętać, że ołówek jest jedną z technik rysunku, której uczą się uczestnicy kursów rysunku i malarstwa.

Rysunek można również wykonać piórkiem Do tego celu potrzebny jest także tusz bądź atrament. Dzięki metalowym stalówkom możemy uzyskać różne grubości kresek. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, by do rysowania użyć węgla. Jest on najstarszym narzędziem do wykonywania rysunków artystycznych. To jaki odcień czerni uzyskamy rysując węglem zależy od rodzaju drewna, z jakiego jest on wykonany i od siły nacisku. By rysunki wykonane węglem były trwałe, musimy zastosować fiksatywę, która uchroni przed rozmazywaniem się rysunku.

Mówiąc o akcesoriach do rysowania, nie można pominąć urządzenia do ostrzenia ołówków nazywanego różnie w zależności od regionu kraju strugaczką, zastrugaczką lub temperówką. Dostępne są temperówki drewniane, plastikowe i metalowe.

Ważnym przyborem do rysowania jest również gumka do mazania. W sklepach dla plastyków dostaniemy gumkę zwykłą miękką lub twardą a także gumkę chlebową, której kształt możemy dowolnie zmieniać.