Nauka portretowania

Sztuka portretowania nie należy do najłatwiejszych. Aby cieszyć się ładnym rysunkiem portretowym potrzeba dużo wysiłku i niemałych umiejętności. Nie oznacza to jednak, że do narysowania portretu wymagany jest jakiś nadnaturalny dar. Wielu uważa, że portretowania można się nauczyć.

Współcześnie mamy duży wybór szkół, które oferują naukę portretowania. Często jest ona jednym z punktów programu, który wchodzi w skład kursu rysunku i malarstwa, rzadziej – nauka portretowania –  występuje jako oddzielny warsztat. Niezwykle ciekawe i pomocne są również portale i blogi oferujące darmową naukę portretowania. Kursy rysunku online nie tylko są tanie ale i skuteczne. Wymagają jednak większej samodyscypliny.

W trakcie nauki portretowania uczestnicy kursów i warsztatów zdobywają odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • czym jest portret? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Wydawać by się bowiem mogło, że portret to tylko twarz lub popiersie, ale w rzeczywistości jest to również całe tło a więc szereg różnych, dodatkowych rzeczy,
  • jakie akcesoria potrzebne są do narysowania portretu? To zależy od techniki jaka wybierzemy czy najbardziej lubimy. Najczęściej do rysowania portretów używa się: ołówków, gumki, strugaczki, szkicownika oraz narzędzi do rozcierania,
  • jak narysować szkic? Istnieje wiele różnych sposobów wykonania szkicu portretu. To, który wybierzemy zależy wyłącznie od nas. W szkicu najważniejszą kwestią są odpowiednie proporcje. Ich zachowanie rzutuje na jakość wykonania portretu. Rysowanie szkicu możemy oprzeć na liniach pomocniczych, rysując kolejno poszczególne elementy i odnosząc ich proporcje do elementów już wykonanych, np. usta, potem nos i oczy. Innymi sposobami wykonania szkicu jest kratkowanie bądź odwzorowywanie (kalkowanie) portretu ze zdjęcia.