Rysowanie przedmiotów szklanych

Rysowanie przedmiotów ze szkła jest bardzo trudne, ale końcowe efekty warte są każdej ceny i poświęcenia. Motywy szklane wymagają już pewnej wiedzy i umiejętności z zakresu rysunku. Ci, którzy choć raz próbowali je narysować wiedzą, że dobry obraz powstaje po wielu godzinach prób i ćwiczeń. Myli się ten, kto myśli, że wystarczy chwila i powstanie prawdziwe dzieło sztuki. Przedmioty szklane są dosyć niewdzięcznym ale jakże inspirującym tematem do rysowania. W fachowej literaturze zalicza się je do martwej natury.

Na co zwrócić uwagę przy rysowaniu szkła? – Skuteczne rady dla rysowników.

Kształt. Może wydawać się to banalne, ale po głębszej obserwacji dostrzeżemy, że kształt szkła wcale nie jest taki oczywisty. Może się wizualnie zmieniać w zależności od światła. Refleksy świetlne na szkle można wydobyć (już w końcowym etapie rysowania), dzięki gumce do mazania (jeśli jest to biała kartka) lub białej kredce (jeśli rysujemy na kartce kolorowej).

Światło. Narysowanie przedmiotu ze szkła będzie zakończone sukcesem jeśli odpowiednio oddamy światłocień. Wymaga to długiego i wnikliwego wpatrywania się w dany obiekt. Dlaczego? Ponieważ szkło ma to do siebie, że odbija światło nierównomiernie. Ponadto próżno oczekiwać płynnego przejścia światła w cień. Ostre i wyraźne światło może spokojnie sąsiadować z dużym cieniem.

Tło. Jeśli zamierzamy rysować szkło, pamiętajmy, że o powodzeniu w pięćdziesięciu procentach stanowi tło, na jakim znajduje się rysowany przez nas przedmiot.

Czym rysować szkło? W zależności od wybranej techniki można to robić ołówkiem, długopisem, kredkami, węglem, farbami itp. Słowem – każda technika jest dobra. Od wiedzy i umiejętności a także naszych upodobań zależy to, którą wybierzemy.