Rysunek odręczny

Obeznani w temacie wiedzą, że szkoleń z zakresu rysowania i malowania jest dużo. Do najpopularniejszych należą oczywiście zajęcia z rysunku ołówkiem czy kursy malowania.

Czym jest rysunek odręczny? To rysunek architektoniczny, który wykonuje się bez użycia narzędzi kreślarskich, takich jak linijki, cyrkle itp. Rysunek odręczy często zwie się szkicem. Wymaga on nie lada umiejętności, gdyż trzeba zachować proporcje tego, co się rysuje.

Pracownie artystyczne a także szkoły wyższe i osoby prywatne oferują kursy rysunku odręcznego. Chętnie korzystają z niego osoby chcące nauczyć się rysować czy udoskonalić swój warsztat. Nierzadko odbiorcami szkoleń tego rodzaju są kandydaci na studia wyższe. Specjalnie z myślą o nich organizuje się kursy przygotowujące do egzaminu z rysunku odręcznego na większość uczelni architektonicznych w kraju. Trwają one najczęściej rok lub dwa lata. Cena kursu z rysunku odręcznego nie jest najniższa ale nie przeraża to tych, którzy za wszelką cenę chcą dostać się na wymarzony kierunek studiów.

Gdzie przydaje się umiejętność  tworzenia rysunku odręcznego? Przede wszystkim na takich kierunkach studiów, jak: szeroko rozumiana architektura, np. architektura wnętrz, architektura krajobrazu, sztuka ogrodowa, urbanistyka; budownictwo, inżynieria środowiska a także wielu innych specjalnościach.

Czego uczy się na kursach z rysunku odręcznego? Program i przebieg kursu ustalają zazwyczaj organizatorzy. Standardowo jednak uczniowie poznają technikę rysunku odręcznego.  Uczą się precyzyjnego rysowania figur geometrycznych, najpierw tych płaskich, później form bardziej skomplikowanych. Na jednych z pierwszych zajęć poznają również zasady kompozycji rysunku. Z czasem rysują martwą naturę, zieleń, budynki czy rysunki plenerowe.